Cytat: ‚Widzę martwych ludzi.’ – Cole Sear
Dzisiaj jest: 22-04-2024

 

ŚWIĘTO KRÓTKIEGO KINA: BAFTA NAGRODY BRYTYJSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ


Dodano: 7 grudzień, 2023

 

Zestaw krótkich metraży – zwycięzców i nominowanych – do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) w 2023 roku. Wybrane filmowe narracje, dowodzą szerokości i różnorodności brytyjskiego społeczeństwa, a także prezentują światowej klasy talenty artystyczne i techniczne oraz jedne z najlepszych brytyjskich popisów aktorskich.

 

OPISY FILMÓW

Bus Girl / reż. Jessica Henwick / Wielka Brytania / 2022 / 11’
Historia June, młodej ambitnej szefowej kuchni, która próbuje nawigować po bezlitosnym świecie ekskluzywnych restauracji i fine dining.

Your Mountain Is Waiting / rez. Hannah Jacobs / Wielka Brytania / 2021 / 8’
Gdy Martha przestała słuchać intuicji, jej życie stało się pasmem cierpień. Po dziwnym spotkaniu postanawia zmienić podejście do sytuacji, w której się znalazła i rozpoczyna podróż, aby odkryć samą siebie.

An Irish Goodbye / reż. Tom Berkeley, Ross White / Wielka Brytania / 2022 / 23’
Po wielu latach rozłąki, drogi dwóch braci krzyżują się ponownie na rodzinnej farmie w Irlandii Północnej, gdzie przybywają na pogrzeb przedwcześnie zmarłej matki (w tej roli Michelle Fairley znana szerszej publiczności z roli Catelyn Stark w serialu Gra o Tron). Film poza BAFTĄ, zdobył także Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego.

Middle Watch / reż. John Stevenson, Aiesha Penwarden / Wielka Brytania / 2022 / 12’
Schyłek II Wojny Światowej, środek Oceanu Indyjskiego, a na pokładzie statku – marynarz pilnie wykonujący swoje obowiązki. Warta musi być pełniona regularnie, przeczesując linię horyzontu na wypadek pojawienia się wrogich jednostek, a taflę wody – bąbelków powietrza zdradzających obecność podwodnych torped. Jego rutynę burzy spotkanie, które może zachwiać delikatną równowagę jego przesiąkniętego horrorami wojny umysłu.

Bazigaga / reż. Jo Ingabire Moys / Wielka Brytania, Francja / 2022 / 26’
Rwanda, 1944 rok. Gdy ludobójstwo nabiera coraz większej skali, pastor wraz z córką znajdują niespodziewane schronienie u Bazigagi, budzącej postrach lokalnej społeczności szamanki. Ścigani przez bojowników, uwięzieni z tajemniczą kobietą-czarownicą, Karembe poszukuje sposobu na wydostanie się z matni.
Szamotulski Ośrodek Kultury
http://www.kinastudyjne.pl
http://kinads.pl
Kino Szkoła
Partner technologiczny Kina Halszka
www.fina.gov.pl
www.pisf.pl