Cytat: ‚Udało się mamo! Jestem na szczycie!’ – Arthur „Cody” Jarrett
Dzisiaj jest: 27-04-2024

 

FESTIWAL HumanDOC


Dodano: 20 listopad, 2017

 

 

Opis filmu:

Rozwój ludzki jest procesem zwiększania możliwości ludzkich wyborów. Najbardziej zasadnicze z nich to możliwość długiego i zdrowego życia, zdobycie wykształcenia i cieszenie się przyzwoitym standardem życiowym. Dodatkowe wybory to polityczna wolność, zagwarantowanie praw człowieka i szacunek dla samego siebie.
(Human Development Report 1990:10)

 Festiwal HumanDOC to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalno-edukacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej.
To pokazy światowej klasy filmów dokumentalnych uhonorowanych nagrodami na festiwalach takich jak: Sundance Film Festival (USA), Leipzig Film Festival (Niemcy), czy Panafrican Film Festival.
Nasz Festiwal prezentuje kino przedstawiającego rzeczywistość, życie codzienne i sytuację społeczną w krajach rozwijających się tzw. krajach Globalnego Południa, a także pomoc niesioną tym społeczeństwom.
Pokaz kina globalnego rozwoju ma pomóc zrozumieć polskim widzom sytuację w krajach ubogich, uwrażliwić ich na potrzeby mieszkańców tych krajów, zwiększyć świadomość i pokazać jak sprawy światowe wpływają na życie codzienne ludzi.

 Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.

 To unikalne połączenie przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, kampanii społecznych, debat i dyskusji.
Przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.

 Filmy, które inspirują do myślenia i pozwolą odkryć świat na nowo!

 Polska należy do grupy 40 najbogatszych państw świata, w skali międzynarodowej jesteśmy krajem wysokorozwiniętym. Od kilku lat nasz kraj jest nie tylko biorcą, ale także i dawcą pomocy zagranicznej. Na pomoc innym krajom wydajemy około 2 miliardy złotych rocznie. Unia Europejska wydaje na wsparcie społeczeństw Globalnego Południa setki miliardów euro.
Co to oznacza? Komu i w jaki sposób pomagamy? Dlaczego decydujemy się wspierać innych ludzi, często żyjących w krajach odległych od Polski i Europy?

 Globalizacja w dużym stopniu uzależniła od siebie społeczeństwa żyjące w różnych miejscach na świecie, spowodowała, że problemy krajów słabo rozwiniętych urosły do rangi problemów globalnych. Równocześnie jednak przepaść ekonomiczna pomiędzy bogatą północą (tzw. Globalną Północą) a biednym południem (tzw. Globalnym Południem) nieustająco pogłębia się. Niekontrolowany przyrost ludności świata i towarzyszące mu bezrobocie wywołują skrajne ubóstwo, epidemie głodu i chorób zakaźnych. Wybuchają kolejne konflikty, które wymuszają na krajach bogatszych kosztowne interwencje. Nadmierna konsumpcja powoduje wyczerpywanie się zasobów naturalnych i dramatycznie pogarsza stan środowiska naturalnego. Problemy te to tylko wycinek z bardzo długiej listy wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat.

 

29 listopada, w kinie Halszka będziemy mogli zobaczyć trzy filmy:

AMBULANS (Palestyna/Norwegia/78 minut)
 Mroczna, nakręcona w pierwszej osobie relacja z ostatniej wojny w Strefie Gazy latem 2014 r. Mohamed Jabaly, młody chłopak z miasta Gaza, dołącza do załogi jednej z karetek pogotowia. Będąc w samym sercu wojny, szuka dla siebie miejsca w oblężonym kraju, gdzie przyszłość wydaje się być całkowicie nieprzewidywalna. Na temat powtarzających się aktów przemocy w Strefie Gazy powiedziano już prawie wszystko, jednak historie za nimi stojące pozostają ukryte. Tym razem stało się inaczej…

DWA ŚWIATY (Polska/Czechy/50 minut)
 Laura ma 12 lat i niesłyszących rodziców. Jej ojciec pracuje jako ślusarz, a matka zajmuje się domem. We wsi, w której mieszkają, ludzie przyzwyczaili się do nich i nauczyli się z nimi porozumiewać. Kiedy muszą wyjechać gdzieś dalej, to Laura staje się przewodniczką i opiekunką swoich rodziców.

CÓRKA JEZIORA ( Peru/Boliwia/Holandia)
 W szczytowym momencie peruwiańskiej gorączki złota andyjska kobieta, która potrafi porozumiewać się z duchami zamieszkującymi słodkowodne głębiny, wykorzystuje swoje moce, aby zapobiec niszczeniu jeziora, które uważa za Matkę. Nelida czuje się córką jezior i walczy o możliwość dalszego zaopatrywania w wodę wioski, w której mieszka.
Niestety tuż pod jej ukochanymi jeziorami, Yanacocha, największa kopalnia złota w Ameryce Łacińskiej, odkryła złoża warta miliardy dolarów. Działania kopalni popiera rząd w Limie, choć oznacza to osuszanie jezior.

WSTĘP WOLNY!
ZAPRASZAMY!!!


 

Harmonogram projekcji:

29.11. seans o godz. 17.00





Szamotulski Ośrodek Kultury
http://www.kinastudyjne.pl
http://kinads.pl
Kino Szkoła
Partner technologiczny Kina Halszka
www.fina.gov.pl
www.pisf.pl