Cytat: ‚Ludzkie marzenia.’ – Sam Spade
Dzisiaj jest: 15-05-2021

 

125 lat kina


Dodano: 28 Grudzień, 2020

 

 

Opis filmu:

Kochani! Dziś wyjątkowa rocznica – mija bowiem dokładnie 125 lat od historycznej chwili – pierwszych pokazów filmów braci Lumiere, a tym samym – Narodzin Kina!
28 grudnia 1895 roku w Salonie Indyjskim, mieszczącym się w piwnicy “Grand-Cafè” przy bulwarze Kapucynów w Paryżu, odbył się pierwszy publiczny pokaz filmowy. Obecnie wydarzenie to używane jest za narodziny kina.  Autorami byli Francuzi, bracia Lumière – August Marie Louis i Louis Jean.  Wśród wyświetlonych filmów znalazł się dokumentalny Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie, Wjazd pociągu na stację w La Ciotat, czy Polewacz polany, uważany z pierwszą filmową komedię. Pokaz obejrzała garstka 35 osób.
Co ciekawe właściciel kawiarni wątpił, by ludzie szerzej zainteresowali się tą prezentacją. Był zaskoczony gdy na drugi dzień pod lokalem ustawiła się kolejka chętnych do obejrzenia ruchomych obrazów mająca kilkaset metrów długości.
Pierwszy pokaz wzbudził niemałe emocje. Podczas projekcji filmu Wjazd pociągu na stację w La Ciotat, ludzie początkowo rzucili się do ucieczki z obawy, że lokomotywa wyjedzie z ekranu!


 

Harmonogram projekcji:
Szamotulski Ośrodek Kultury
http://www.kinastudyjne.pl
http://kinads.pl
Kino Szkoła
Partner technologiczny Kina Halszka
www.fina.gov.pl
www.pisf.pl