Cytat: ‚Uwielbiam zapach napalmu o poranku.’ – Bill Kilgore
Dzisiaj jest: 23-03-2019

 

Zimna wojna


Dodano: 19 Luty, 2019

 

Reżyseria Paweł Pawlikowski
Scenariusz Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki
Gatunek Dramat
Produkcja Francja, Polska, Wielka Brytania
Czas trwania 84 min.

 

Opis filmu:

Nagrodzony w Cannes „Złotą palmą”, najnowszy film Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga uzdolnionych ludzi — Zuli, obdarzonej niezwykłym głosem i energią, w tej roli Joanna Kulig oraz Wiktora, pianisty, w tej roli Tomasz Kot. Początkowo, gdy się spotykają, rodzi się między nimi fascynacja. On sporo starszy, ona niezwykle utalentowana i charyzmatyczna. Z czasem okazuje się, że jest to miłość fatalna, para nie może żyć bez siebie, ale jednocześnie okazuje się, że nie potrafią być razem.

Wydarzenia przedstawione w „Zimnej wojnie” dzieją się w latach 50. i 60 XX wieku w komunistycznej Polsce. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności, są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. Raz po raz rozdziela ich polityka, wady charakteru i nieszczęśliwe zrządzenia losu, podczas gdy zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło dla ich historii miłosnej rozgrywającej się w niesprzyjających czasach.

„Zimna wojna” została dedykowana rodzicom Pawła Pawlikowskiego, których imiona noszą główni bohaterowie filmu.

Prawdziwi bohaterowie filmu „Zimna wojna” Wiktor i Zula zmarli w 1989 roku, tuż przed upadkiem Muru Berlińskiego. Ostatnie czterdzieści lat życia spędzili częściowo razem, a częściowo osobno, na przemian zrywając ze sobą i odszukując się po obydwu stronach żelaznej kurtyny.

„Zimna wojna” jest nakręcona w charakterystyczny sposób, a widzowie, którzy widzieli poprzedni film Pawła Pawlikowskiego „Ida”, bez problemu rozpoznają charakterystyczny czarno biały format.

Film i jego twórcy otrzymali aż 4 nominacje. Powalczą w kategoriach:

– najlepszy film nieanglojęzyczny

– najlepszy reżyser

– najlepsze zdjęcia

– najlepszy scenariusz oryginalny

Dodatkowo 20 stycznia film Pawła Pawlikowskiego wyróżniono jako najlepszy film zagraniczny podczas London Critics’ Circle Film Awards 2019


 

Zwiastun:
Szamotulski Ośrodek Kultury
http://www.kinastudyjne.pl
http://kinads.pl
Kino Szkoła
Partner technologiczny Kina Halszka
www.fina.gov.pl
www.pisf.pl