Cytat: ‚Pokaż mi szmal!’ – Rod Tidwell
Dzisiaj jest: 18-06-2019

 

Kino szkoła: Zimna wojna


Dodano: 19 Luty, 2019

 

Reżyseria Paweł Pawlikowski
Scenariusz Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki
Gatunek Dramat
Produkcja Francja, Polska, Wielka Brytania
Czas trwania 84 min.

 

Opis filmu:

Nagrodzony w Cannes „Złotą palmą”, najnowszy film Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga uzdolnionych ludzi — Zuli, obdarzonej niezwykłym głosem i energią, w tej roli Joanna Kulig oraz Wiktora, pianisty, w tej roli Tomasz Kot. Początkowo, gdy się spotykają, rodzi się między nimi fascynacja. On sporo starszy, ona niezwykle utalentowana i charyzmatyczna. Z czasem okazuje się, że jest to miłość fatalna, para nie może żyć bez siebie, ale jednocześnie okazuje się, że nie potrafią być razem.

Wydarzenia przedstawione w „Zimnej wojnie” dzieją się w latach 50. i 60 XX wieku w komunistycznej Polsce. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności, są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. Raz po raz rozdziela ich polityka, wady charakteru i nieszczęśliwe zrządzenia losu, podczas gdy zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło dla ich historii miłosnej rozgrywającej się w niesprzyjających czasach.

„Zimna wojna” została dedykowana rodzicom Pawła Pawlikowskiego, których imiona noszą główni bohaterowie filmu.

Prawdziwi bohaterowie filmu „Zimna wojna” Wiktor i Zula zmarli w 1989 roku, tuż przed upadkiem Muru Berlińskiego. Ostatnie czterdzieści lat życia spędzili częściowo razem, a częściowo osobno, na przemian zrywając ze sobą i odszukując się po obydwu stronach żelaznej kurtyny.

„Zimna wojna” jest nakręcona w charakterystyczny sposób, a widzowie, którzy widzieli poprzedni film Pawła Pawlikowskiego „Ida”, bez problemu rozpoznają charakterystyczny czarno biały format.

 

Dodatkowo 20 stycznia film Pawła Pawlikowskiego wyróżniono jako najlepszy film zagraniczny podczas London Critics’ Circle Film Awards 2019


 

Zwiastun:
Szamotulski Ośrodek Kultury
http://www.kinastudyjne.pl
http://kinads.pl
Kino Szkoła
Partner technologiczny Kina Halszka
www.fina.gov.pl
www.pisf.pl