Reżyseria | Mariusz Kuczewski |
Scenariusz | Mariusz Kuczewski |
Gatunek | Komedia kryminalna |
Produkcja | Polska |
Czas trwania | 100 min. |
Opis filmu:
Julia Wieniawa jako nierządnica w stroju anioła, Mateusz Banasiuk jako niewierny mąż Aleksandry Popławskiej, Cezary Pazura jako sutener rodem z Dzikiego Zachodu, a Bartek Firlet i Sebastian Stankiewicz jako groteskowi, ale groźni gangsterzy. To tylko niektóre gwiazdy komedii Mariusza Kuczewskiego, scenarzysty m.in. „Underdoga” i trzech części „Listów do M.” w jego debiucie reżyserskim, inspirowanym najsłynniejszą księgą świata.
Grane przez nich postaci nieustannie grzeszą – kradną, cudzołożą, zabijają i kłamią. Nawet ksiądz zamieszany w filmową intrygę nie jest w stanie ich od tego odwieść. Mało tego, łamanie bożych przykazań również jemu, nie jest obce. Wszyscy, których zobaczymy w komedii „Nie cudzołóż i nie kradnij”, mają coś na sumieniu, żyją wbrew Dekalogowi i będą musieli odpokutować za swoje grzechy.
Mój bohater jest pełen dobrych intencji, ale nie zawsze wszystko wychodzi mu tak, jakby chciał. W związku z tym przeżywa wewnętrzne dramaty i szuka wiary, którą gdzieś po drodze chyba zgubił. Jednym z jego grzechów jest zwątpienie. Poza tym, często używa wulgaryzmów i jest obarczony pewną rubasznością. Ale istotne jest to, że on cały czas szuka odkupienia za swoje wątpliwości. – wyjaśnia Mariusz Drężek, odtwórca roli księdza.
Każdy twierdzi, że jest bezgrzeszny i gdyby poszedł do spowiedzi, to nie miałby z czego się spowiadać. Podobnie myśli Alfi – postać, w którą się wcielam w filmie „Nie cudzołóż i nie kradnij”. Gdyby ktoś zapytał go, czy zrobił w swoim życiu coś złego, odpowiedziałby, że nie. On po prostu błądzi. Jest to coś, co każdy człowiek ma w naturze, więc i jemu wolno. – przyznaje Cezary Pazura.
Grana przeze mnie bohaterka sporo grzeszy, ale wbrew swojej woli. Chce się nawrócić i zmienić bieg zdarzeń w swoim życiu. Ale czy jej się to uda? O tym wszyscy przekonają się w kinach – dodaje Julia Wieniawa, filmowa Sandra.
Producentką filmu jest Magdalena Kuczewska, za zdjęcia odpowiada Mateusz Wajda, a kostiumy stworzyła Aleksandra Dzióbek. Scenariusz napisał Mariusz Kuczewski, dla którego „Nie cudzołóż i nie kradnij” jest również debiutem reżyserskim.
___________________
Bartłomiej Firlet – nasz człowiek w wielkim filmowym świecie! Urodzony w Szamotułach, pochodzący z Wronek aktor teatralny i filmowy. Ukończył PWST we Wrocławiu na wydziale aktorskim. Brał udział w spektaklach dyplomowych m.in. Wesołe kumoszki z Windsoru w reż. Remigiusza Brzyka jako Pan Ford czy w roli Boga Niżyńskiego w spektaklu tanecznym Połamany ludzik w reż. Bożeny Klimczak. Od drugiego roku studiów współpracował z Teatrem Ad Spectatores i później z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu. Występował w warszawskich teatrach: Teatrze Polonia, Och-Teatrze, Teatrze 6. piętro i Teatrze Ochoty. Na swoim koncie ma ponad dwadzieścia ról teatralnych i blisko sto ról filmowych i telewizyjnych. Współpracował z takimi reżyserami jak: Xawery Żuławski Wojna polsko-ruska, Maciej Ślesicki Trzy minuty, Anna Kazejak Skrzydlate świnie, Anna Jadowska Dzikie róże, Maria Sadowska Dzień kobiet, Kinga Dębska Hel Marcin Wrona Ratownicy, Maciej Migas Wojna i miłość 1920, BODO KOX Człowiek z magicznym pudełkiem, Jacek Filipiak Prokurator. Szerszej publiczność znany jako asp. Antoni Dziubak z serialu “Ojciec Mateusz”. Jego pasją są sporty wodne, taniec, fotografia i podróże.